Ben Alexandra La Rossa

18:05:00 Fallenna 4 CommentsTytuł: Aleksandra
Wydawnictwo: MG
Autor: Osyp Nazaruk

"Aleksandra" to kolejna powieść historyczna, która nie uszła mojej uwadze. Opowiada o Aleksandrze Lisowskiej porwanej z terenów należących ówcześnie do Polski, która wkrótce potem trafia do pałacu sułtana Sulejmana i staje się sułtanką Hurrem. Autor skupił się najbardziej na przeżyciach wewnętrznych Aleksandry, jej dylematach związanych z wiarą i słusznością postępowania. Ciekawy był opis samego porwania z rodzinnego Rohatynia i drogi prowadzącej do Konstantynopola. Mam mieszane uczucia co do zakończenia, spodziewałam się raczej ujęcia przez Nazaruka całego życia Hurrem. Niestety, wiele faktów historycznych autor pozmieniał - na przykład kolejność przyjścia na świat dzieci Sulejmana i Hurrem. Podobały mi się natomiast ciekawostki podane w przypisach, na pewno mogło to przybliżyć choć odrobinę realia historyczne tamtych czasów. Co ważne, książka została napisana z ukraińskiej perspektywy - tzn. pojawiają się wtrącenia o ziemiach ukraińskich na terenie dzisiejszej Polski i o władcach Rusi.
Mimo wszystko, polecam przeczytać tą książkę, bo jest inna od pozostałych powieści napisanych o Aleksandrze.

Ocena: 7/10

You Might Also Like

4 komentarze:

  1. Kiedy na okładce chwalimy się, że przedstawiona przez nas historia jest prawdziwa, wypadałoby trzymać się faktografii. A nie tak jak napisałaś - zamieniać kolejność. Ale być może to tylko moje wygórowane oczekiwania. :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Kurcze, ja jakoś nie przepadam za tym serialem, wiec przypsuzczam ze i ksiazka by mi sie nie spodobala ;) pozdrawiam i zapraszam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie przepadam za powieściami historycznymi:)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie wyświetlenia, komentarze i obserwacje!

Fallenna. Obsługiwane przez usługę Blogger.